Styrelsen

Ordförande

Claude Marcus, professor, barnläkare
Karolinska Universitetssjukhuset, Karolinska Institutet
claude.marcus@ki.se

Kassör

Urban Tirén, barnläkare
Östersunds sjukhus
urban.tiren@regionjh.se

Sekreterare

Pernilla Danielsson-Liljeqvist, med dr, barnsjuksköterska
Karolinska Universitetssjukhuset, Karolinska Institutet
pernilla.danielsson-liljeqvist@karolinska.se

Vetenskaplig sekreterare

Carl-Erik Flodmark, docent, barnläkare
Socialstyrelsen, Skånes universitetssjukhus Malmö
carl-erik.flodmark@skane.se

Ledamöter

Anders Forslund, docent, barnläkare
Akademiska barnsjukhuset
anders.forslund@akademiska.se

Kristina Giorgiev, barnläkare
Hässleholms sjukhus
kristina.c.georgiev@skane.se

Valberedning

Jovanna Dahlgren, professor, barnläkare
Drottning Silvias barnsjukhus
jovanna.dahlgren@gu.se

Sven Klaesson, med dr, barnläkare
Södertälje sjukhus
sven.klaesson@sll.se


access_time 2016-11-11 17:45:08

announcement Nyheter

event Kalender

  • Ons 15 nov 2017 – fre 17 nov 2017
    ECOG 2017